Co dalej z dworcem we Włocławku?

Katarzyna Czyżewska2011-05-25 14:59:24 Udostępnij
Fot.

Dworzec PKP/PKS  to jeden z najbardziej szpetnych terenów we Włocławku. Tak uważa poseł Łukasz Zbonikowski i trudno mu nie przyznać racji. Parlamentarzysta PiS proponuje, by miasto, nie czekając na rozstrzygnięcia własnościowe, przejęło budynek i wybudowało nowy obiekt.

Kłopot w tym, że do tej pory nie wiadomo, jakie udziały w spornym budynku mają firmy PKP i PKS. Spór, który  ciągnie się od kilku lat, nadal nie jest rozstrzygnięty. Ale poseł twierdzi, że nie trzeba czekać na ostateczną decyzję bowiem od października 2010 roku weszła w życie zmiana ustawy o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego „Polskie Koleje Państwowe”.  Na jej podstawie „PKP SA może przekazać, za zgodą ministra właściwego do spraw transportu, na własność gminie, na jej wniosek, nieruchomości, na których są usytuowane dworce kolejowe w granicach niezbędnych do prawidłowego z nich korzystania”. Miasto mogłoby przejąć budynek darmo, pod warunkiem przebudowy lub wyremontowania obiektu i wyrażenia zgody na dalsze funkcjonowanie spółek. – Gdyby powstał obiekt, w którym prowadzona by była działalność handlowa czy rekreacyjna, skorzystaliby na tym wszyscy: i miasto, i prywatnie przedsiębiorcy działający w okolicy – twierdzi poseł. – Taka spółka jak PKP woli inwestować pieniądze na trakcje czy tory, a nie w remonty. Parlamentarzysta przypomina również, że jest już gotowy projekt dworca autorstwa Jarosława Wiec zorkowskiego.

Zbonikowski podkreśla, że sprawa dworca jest tematem ponadpartyjnym i że powinny się w nią zaangażować wszyscy. Sam zapowiada, że będzie lobbował na ten temat w ministerstwie infrastruktury i u marszałka województwa.  - Podróżujący przez Włocławek  postrzegają miasto albo przez pryzmat dziurawej „jedynki”, albo dworca PKP/PKS – trafnie komentuje Zbonikowski i ma nadzieję, że może się to zmienić. Nadzieja jednak może okazać się płonna, bowiem we wskazanej ustawie nie ma ani słowa o spółce PKS, która także prowadzi na dworcu działalność.

Wasze komentarze (0)
Brak komentarzy.