PJN:Wierzymy, że przekonamy Polaków

s2011-08-21 20:38:00 Udostępnij
Fot. A.Lubiński

- rozmowa z Adamem Lubińskim, członkiem zarządu wojewódzkiego partii Polska Jest Najważniejsza, kandydatem do Sejmu RP.

Na ile miejsc w parlamencie liczycie, w skali kraju i naszego województwa?

Walczymy o osiągnięcie progu 5 proc., to dałoby około 23 mandatów w kraju. W województwie chcielibyśmy przynajmniej mieć po jednym kandydacie w okręgu bydgoskim i toruńsko-włocławskim.
 

Stoicie przed trudnym zadaniem. Polska scena polityczna już i tak jest zdominowana przez dwie prawicowe, czy raczej postsolidarnościowe partie. Jak więc chcecie przekonać do siebie wyborców?

Naszym celem w polityce jest działanie po coś, a nie przeciw czemuś (komuś). Dlatego chcemy przeciwstawić wojnie PO-PiS nasz program, propozycje rozwoju Polski. Wierzymy, że przekonamy Polaków do siebie tym, że chcemy działać dla ich dobra, a nie po to żeby zapewnić wygodny byt swoim partiom. Chciałbym przypomnieć, że dzięki głosom PJN obniżono o połowę subwencje dla partii politycznych.
 

Jakie najważniejsze propozycje PJN uważa Pan za najważniejsze?

Przede wszystkim nasze odważne propozycje w polityce prorodzinnej. Chcemy, żeby rodzice płacili podatki proporcjonalnie do liczby dzieci w rodzinie. Jesteśmy za tym, żeby na każde dziecko rodzina otrzymywała 400 zł i dodatkowo od wieku 4 lat 200 zł na konto edukacyjne. Również chcemy zasadniczych zmian w demokratyzacji naszego życia publicznego. Jesteśmy za zmniejszeniem Sejmu o połowę. Chcemy bezpośrednich wyborów starostów i marszałków. Jeszcze przed powstaniem pomysłu „Obywatele do Senatu” proponowaliśmy, żeby Senat składał się z autorytetów: profesorów, byłych prezydentów. Dążymy do zwiększenia roli referendów w naszym życiu publicznym. Chcemy także okręgów jednomandatowych w wyborach samorządowych. W edukacji proponujemy rozpoczynanie nauki dzieci w wieku 7 lat, likwidację gimnazjów i powrót do ośmiu klas w szkole podstawowej. Ponadto jesteśmy za korelacją pomiędzy systemem edukacji szkolnictwa wyższego a potrzebami rynku.
Co konkretnego chcecie zrobić dla kujawsko-pomorskiego?

Na jednej z konferencji prasowych zwróciliśmy uwagę na nierozwiązaną sprawę odpłatności za obwodnicę Torunia. Stoimy na stanowisku, że obwodnica Torunia musi być darmowa. W przeciwnym przypadku budowanie obwodnic mija się z celem. Zwracamy też uwagę na turystyczne i rolnicze walory kujawsko-pomorskiego. Chcemy stworzyć systemowe rozwiązania antypowodziowe, ważne dla mieszkańców gmin nadwiślańskich.
-Czy ustaliliście już, kto znajdzie się na waszych listach wyborczych? -  W okręgu nr 5 w wyborach do Sejmu RP lista kandydatów partii Polska Jest  Najważniejsza wygląda następująco: miejsce 1. Iwona Krystyna Michałek, 55 lat, konsultant (Toruń); 2. Adam Stanisław Lubiński, 39 lat, nauczyciel (Toruń); 3. Wojciech Prokopowicz, 33 lata, przedsiębiorca (Włocławek); 4. Teresa Krzyżanowska, 61 lat, nauczyciel (Rypin); 5. Artur Grzegorz Jankowski, 24 lata, mgr inż. budownictwa (Toruń), 6. Katarzyna Błądek, 25 lat, doradca finansowy (Turzno), 7. Remigiusz Wiesław Żurawski, 33 lata, przedsiębiorca (Grudziądz), 8. Wiesław Stanisław Młodziankiewicz, 51 lat, przedsiębiorca (Działyń), 9. Jolanta Kołodziej, 42 lata, urzędnik (Kruszwica), 10. Alicja Lewandowska, 34 lata, specjalista ds. administracji i komunikacji (Włocławek), 11.  Karol Jan Wielkanowski, 51 lat, informatyk (Toruń), 12.  Elżbieta Grażyna Kononiuk, 56 lat, nauczyciel (Zławieś Wielka), 13. Krzysztof Gralewski 45 lat, rolnik (Stary Radziejów), 14. Dariusz Adam Mądrzejewski, 28 lat, handlowiec (Toruń), 15. Marta Aneta Iwan, 36 lat, urzędnik samorządowy (Radomin),  16. Jolanta Janina Szkudlarek, 53 lata, bezrobotna (Włocławek), 17. Czesława Berg, 74 lata, emeryt (Grudziądz), 18. Paweł Wójcicki, 23 lata, student (Łęczna); 19.  Anna Maria Zalewska, 28 lat, pracownik biurowy (Borówko); 20. Grażyna Gabriela Spychała, 59 lat, technik budowlany (Toruń); 21. Bartłomiej Maria Krystek, 33 lata, specjalista bankowy (Górsk); 22. Jan Dzióbich, 60 lat, handlowiec (Piotrków Kujawski); 23. Maria Teresa Górska, 59 lat, pielęgniarka (Toruń); 24.  Marek Szadkowski, 44 lata, ślusarz (Włocławek); 25. Maciej Mojzesowicz, 50 lat, rolnik (Salno).

Adam Lubiński– 39 lat, żonaty, ma rocznego syna. Absolwent filologii polskiej UMK. Studia podyplomowe wychowanie fizyczne i fizyka. W latach 90-tych związany z organizacją ekologiczną „Wolę być”. Potem wolontariusz Fundacji Ducha na Rzecz Rehabilitacji Naturalnej Ludzi Niepełnosprawnych. Od zakończenia studiów aż do dziś nauczyciel i animator sportu dzieci i młodzieży. Koordynator sportu szkolnego w gminie Zławieś Wielka w latach 2002-2004. Obecnie przewodniczący komisji rewizyjnej Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego w Toruniu, członek Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Jeden z założycieli struktur partii Polska Jest Najważniejsza w okręgu toruńsko-włocławskim, przewodniczący Miejsko-Powiatowego Koła PJN w Toruniu, członek zarządu wojewódzkiego PJN, współtwórca programu edukacyjnego PJN. Kandydat PJN do Sejmu RP w okręgu toruńsko-włocławskim (2 miejsce na liście). Wcześniej nie działał aktywnie w polityce. Jak uważa: „Jest to charakterystyczne dla wielu jej aktywnych działaczy. Świadczy o tym, że PJN jest nie tylko partią, ale również ruchem obywatelskim”. 

Wasze komentarze (3)
elza
2011-09-14 12:57:37
Elu Kononiuk, trzymam kciuki! Bardzo się cieszę, że widzę Cię na tej liście! Mam na kogo głosować :) Widzę, że wciąż poglądy mamy zbliżone. POWODZENIA.
Dionizy
2011-09-05 22:39:42
Może i przekonacie niektórych Polaków tym pomysłem: "W edukacji proponujemy rozpoczynanie nauki dzieci w wieku 7 lat, likwidację gimnazjów i powrót do ośmiu klas w szkole podstawowej." Zapomnieliście tylko o tym, że 5-cio i 6-ciolatkowie jeszcze nie głosują. Natomiast niejeden czterolatek uczy poslugiwania się komputerem dziadka w wieku zbliżonym do niektórych waszych kandydatów. Nawet "komuchy" w swoich programach w 2005 roku były za obniżeniem wieku początku nauki dla dzieci.
ola
2011-08-23 08:05:11
PJN to partia, która naprawdę myśli o Polakach. Maja program i nowych ludzi nie zdeprawowanych polityką. Warto na nich postawić a nie na "bandę czworga", która już pokazała że niczego dobrego, oprcz swojego partyjnego interesu nie potrafi zrobić.