W Lubaniu podziękowano za plony

(ira)2011-09-05 09:45:00 Udostępnij
Fot. Wrota Kujaw

4 września mieszkańcy gminy Lubanie podziękowali za tegoroczne zbiory.  – Nasi ojcowie, o czym świadczy nasza historia, żywili i bronili. Dziś rolnik broni, by żywić – mówił podczas uroczystości wójt gminy Lubanie Sławomir Piernikowski.

Dożynki rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w kościele parafialnym pod wezwaniem świętego Mikołaja w Lubaniu. Po nabożeństwie mieszkańcy gminy wraz z gośćmi udali się na stadion Lubańskiego Towarzystwa Piłkarskiego. Barwny korowód poprowadzili: wójt gminy Lubanie Sławomir Piernikowski i starostowie: Aneta Skowrońska i Michał Ćwikliński.

Podczas oficjalnej części uroczystości nie zabrakło przemówień i poczęstunku chlebem. – Raz w roku, staropolskim zwyczajem, uroczyście świętujemy zakończenie żniw. Z szacunkiem spoglądamy na dożynkowe bochny chleba i kolorowe wieńce. Nasi ojcowie, o czym świadczy nasza historia, żywili i bronili. Dziś rolnik broni, by żywić – mówił podczas uroczystości wójt gminy Lubanie Sławomir Piernikowski. – Postępująca globalizacja sprawia, że świat staje się jedną wielką wioską, ale pomimo piętrzących się trudności, owoce pracy polskich rolników nie mają sobie równych na międzynarodowym rynku. Polska wieś to nie tylko ciężka praca na roli, ale również wyjątkowa tradycja i wielowiekowy folklor – podkreślił wójt gminy Lubanie.

Sławomir Piernikowski podziękował rolnikom za tegoroczne zbiory i życzył, by nigdy w ich domach nie zabrakło chleba. Po części oficjalnej uroczystości przyszła pora na część kulturalną. Dla przybyłych na stadion LTP przygotowano między innymi zabawę taneczną z zespołem Kamida.

Galeria (zdjęć: 23)
Wasze komentarze (0)
Brak komentarzy.